Стабілізований мох - що це

Стабілізований мох - що це

Що таке стабілізований мох

Стабілізований мох – це натуральний мох, зібраний в природі, який пройшов спеціальну обробку.  Така обробка дозволяє йому зберігати натуральний вигляд, текстуру та м'якість протягом багатьох років без догляду. В матеріалі, який постачається для декору, так само, як і в природі, трапляються гілочки, хвоя, шишки, земля тощо. Фітодизайнери-декоратори вручну очищують мох перед використанням. 

Як виготовляють стабілізований мох

В процесі стабілізації мох поміщають у спеціальний розчин, який витісняє з клітин природний сік рослини. Нам відомі два види стабілізуючих розчинів - на гліцериновій та на мінеральній основі.

Мох, стабілізований на мінеральній основі, є більш довговічним (від 10 років термін служби) та менше залежить від вологості повітря, також має рівномірний колір, але при цьому він дорожчий за "гліцериновий" мох. Стабілізують на мінеральній основі лише ягель, для інших видів моху та рослин використовують гліцерин.

Мох, стабілізований на гліцериновій основі має термін служби від 6-8 років, не завжди однорідно профарбований, залежить від вологості повітря. Такий мох, точніше гліцерин в ньому, поглинає вологу з повітря і за рахунок неї залишається природно м'яким. При цьому стабілізований мох не можна поливати та оббризкувати водою. Крапельна вода витісняє гліцериновий розчин з клітин, після цього рослина швидко висихає. Її зовнішній вигляд в такому випадку можна відновити лише обробивши спеціальним стабілізуючим розчином.

Фарбують мох харчовими барвниками, тому він є безпечним для людей та тварин. Якість стабілізованого моху дуже залежить від виробника.

Основними виробниками стабілізованого моху є країни Скандинавії (Норвегія, Фінляндія), а також Польща, Японія, Іспанія та Китай. Є також виробництво в Україні.

Види стабілізованого моху

Можна виділити 3 основні види стабілізованого моху - ягель, плоский та купини. В залежності від виробника, мох, який входить в ці категорії, може бути трошки іншим. Також є додаткові види моху, різні для різних виробників, наприклад, королівська купина, український ягель, папоротеподібний мох тощо. 

Ягель (скандинавський мох)

Скандинавський ягель

Скандинавський ягель

Ягель (оленячий мох) - лишайник, який має розгалужену структуру та нагадує оленячі роги. Це перший та найрозповсюдженіший стабілізований мох (хоч це і зовсім не мох:)) в озелененні. Він простий в стабілізації та фарбуванні, має оригінальну структуру. Природний ягель світло-сірого кольору, тому його фарбують харчовими барвниками у найрізноманітніші кольори. 

Плоский мох

Плоский мох

Плоский мох

Збірна назва для кількох видів моху, які ростуть пластами близько до поверхні. Для створення стін чи панно цей мох використовують так само пластами. Пласти можуть бути різної форми та розмірів. Як правило постачається в різних відтінках зеленого кольору.

Купини (кочковий мох)

Кочковий мох (купини)

Кочковий мох (купини)

Має об'ємну форму. Може бути від 3-4 см в діаметрі, до 12-15 см та різної висоти. Початківці фітодизайнери повинні враховувати, що профарбована лише верхня частина такого моху. Всередині купина дуже щільна, тому фарба туди не проникає. Більшість виробників пропонує такий мох в різних відтінках зеленого, однак є також і ті, хто фарбує його в інші кольори.

Переваги декору зі стабілізованим мохом

1. Довговічність.

2. Майже не потребує догляду.

3. Гіпоалергенний.

4. Майже не накопичує пил, оскільки є антистатичним.

5. Регулює вологість повітря в кімнаті, поглинаючи зайву вологу з повітря.

6. Великі мохові стіни чи панно мають шумоізолюючі властивості.

Догляд за стабілізованим мохом

  1. Мох не можна оббризкувати, поливати, піддавати впливу прямих сонячних променів, розміщувати близько до кондиціонерів, радіаторів опалення тощо.
  2. Не можна палити біля моху. Оскільки мох стабілізований на гліцериновій основі є легкозаймистим.
  3. Оптимальна вологість повітря - 40-60%. Якщо вологість повітря низька мох може сохнути. В такому випадку його потрібно перенести в більш вологе приміщення або поставити біля нього зволожувач повітря.
  4. Мох антистатичний, однак з часом може виникнути необхідність почистити його від пилу та сміття. В такому разі використовуйте потік холодного повітря.
  5. Не піддавати механічному впливу.

Запах стабілізованого моху

Те, про що рідко згадують. Свіжий стабілізований мох має свій особливий аромат. Комусь він подобається і видається природнім лісовим, комусь - не подобається. В малих виробах він може взагалі майже не відчуватися, у великих - може знадобитися кілька днів чи тижнів для повної відсутності запаху (залежно від розміру виробу).

Де використовують стабілізований мох

Це декоративний матеріал набув широкого поширення. Ним декорують стіни, роблять картини, флораріуми (моссаріуми), штучні бонсаї та інший декор. Часто використовують у фітодизайні, коли для живих рослин немає достатнього освітлення.